סוגי אותיות

סוגי אותיות - מצבות כיתוב

לאחר שבחרתם את סוג המצבה שלכם ואת האבן שממנה היא עשויה, ולאחר שהחלטתם על נוסח הכיתוב המופיע על גבי המצבה, הבחירה הבאה העומדת בפניכם היא של השיטה שבה ייחרטו האותיות שיופיעו על המצבה.

הסוגים העיקריים של אותיות למצבה

סוגי האותיות למצבה נקבעים בראש ובראשונה לפי סוג חומר הגלם שממנו עשויה המצבה, כך שמומלץ לבקש עוד לפני כן לדעת מהן המגבלות והאפשרויות של כל אבן, וכיצד מתקבלים האפקטים של חריטת האותיות עליה. לכך יש להוסיף את סוג הגופן (הפונט) שבו תבחרו לכתוב את הכיתוב ועד כמה הוא נראה אסתטי בסוג האבן שבחרתם. לרשותכם עומדים שני סגנונות עיקריים של אותיות מצבה – חריטה או תבליט. כל סגנון אידיאלי לסוגי אבן שונים, ולכן חשוב לדעת זאת כבר בשלב הבחירה. זהו גם השלב שבו תבחרו גם אם תרצו להוסיף אלמנטים גרפיים מסוימים, ולכן חשוב לדעת על תכונות האבן בשלב זה.
הסגנון הנפוץ: חריטת אותיות עופרת למצבה
אותיות עופרת הן סוג נפוץ של אותיות מצבה, ויש גם להן שני סגנונות עיקריים – אותיות עופרת המתאימות לאבנים כמו שיש טורקי, אבן סלייב ירושלמית ואבן חברון. יש אותיות עופרת שאפשר לחרוט על גבי המצבה. הדבר נעשה על ידי התזת חול לפי העיצוב, קידוח חורים בתוך התבנית ויציקת עופרת מחוממת לתוכם. את האותיות המוכנות מלטשים עד לגובה פני האבן סביבה כדי לקבל את המראה החלק והאחיד. אותיות עופרת אפשר גם להבליט במקום להחליק, כך שהאפקט המתקבל הוא אות גבוהה מפני השטח של המצבה.
סוגי חריטות נוספים לאותיות מצבה
אפשרויות נוספות לחריטת אותיות הן חריטה, ברונזה, אותיות תבליט ואותיות הפוכות. אותיות חריטה מותזות בחול בלחץ גבוה לפי התבניות שבחרתם לתוך האבן, ואחר כך נצבעות בצבעי שמן. שיטה זאת מתאימה גם לאבנים שאפקט ההתזה עשוי לחשוף בהן גוונים מעניינים שייראו טוב יותר כשהם אינם צבועים. בשיטה זו האותיות משתמרות במשך שנים מבלי לחדש בהן צבע או עופרת. אותיות ברונזה מודבקות על מצבה ולכן אינן עמידות לאורך זמן. אותיות תבליט נחצבות מתוך האבן עד כדי הבלטתן ואותיות הפוכות הן אותיות שמתקבלות כתוצאה מהתזת חול סביב השבלונה שלהן, כך שהן אינן זקוקות לצביעה נוספת והן מחזיקות מעמד זמן רב.
שיקולים נוספים לבחירה
כשתבחרו בסוג האותיות על המצבה זכרו לא רק את האסתטיקה והנראות המכובדת, אלא גם עד כמה קל יהיה לכם לתחזק ולשמר את הכיתוב לאורך זמן.
ישלח מצבות אומן באבן מתמחים בהתאמת סוגי האותיות השונות לאבן ממנה עשוייה המצבה שנות הוותק והנסיון בתחום הביאו אותנו ליכולות עבודה נכונות והתאמה מדוייקת.