חידוש מצבות

 הסיבה שמצבות, שהן הזיכרון הנצחי של המת עשויות מאבן טמונה ביכולת העמידות של האבן לאורך שנים. אבן יש בה אלמנט של הישארות לתמיד. אבל נצח אינו מושג הקיים בטבע כך שגם אבנים נשחקות. קצב השחיקה של האבן תלוי בסוגה. גשמים, שמש חזקה, רוחות ואבק משפיעים על מראה המצבה ושחיקת הכתוב על מצבה עד למצב שהוא יכול להיטשטש לגמרי. כמו כן, מעשי ונדליזם. לשם כך קבלני מצבות מציעים שימור וניקוי מצבות לשם טיפוח מקום קבורת המת, אשר עלותם אינה גבוהה.

שימור וטיפוח מקום הזיכרון של הנפטר

מקום הקבורה הופך להיות בשנים הראשונות לפטירת בן המשפחה מקום בו הם פורקים את געגועיהם ותחושות האובדן. ככל שהשנים חולפות והמשפחה מסתגלת לחיים החדשים, מספר הפעמים שמגיעים לקבר הולך ופוחת. עם השנים, מצטבר אבק ולכלוך או שחיקה של האבן אשר מטשטשת את המילים הכתובות ויש צורך לחדש את הכתב. חידוש מצבות כולל פעולות אשר מסתתות את האבן מחדש, מבריקות אותה ומבליטות את הכיתוב בצורה שתבלוט. תהליך זה דורש ידיים מקצועיות, שכן חוסר היכרות עם סוג האבן הספציפי יכול לפגוע בה יותר על ידי שימוש בחומרי ניקיון שונים. פעולת שימור וניקוי מצבות אחת יכולה להספיק למשך עשרות השנים הבאות. חברות מקצועיות לשימור וניקוי מצבות דואגות גם לטפח את הגינון מסביב לשטח המצבה אם קיים ולחדש נרות נשמה המותקנים.

האם ניתן לשמור על המצבות באופן פרטי?

כדי לענות על שאלה זו, נבדיל קודם בין חידוש או ניקוי המצבה. ניקוי – זו פעולה שכל בן משפחה יכול לבצע עם מים וסבון שהומלץ על ידי קבלן המצבות, על מנת שלא ייווצר יותר נזק מחומר כימי הנשפך על הכתב והאבן. ניקוי המצבה עבור קרוב משפחה גורמת לו לסיפוק רב ולרגע הוא מתייחד עם זיכרון המת ומטפח אותו. גם ניקוי בצורה מופרזת של המצבה יכול להזיק לאבן. שימור וחידוש מצבות, היא פעולה הנעשית רק על ידי ידיים מקצועיות, כי מסתייעים בכלי סיתות, חריטה ושיוף שונים כדי לחדש את הכתב והגימור של האבן. פעולה זו נדרשת לרוב אחת לעשור. יש שיאמרו שסוג ספציפי של אבני שיש, לא דורש תחזוקה בכלל.

שיפוץ מצבות

במקרים כמו ונדליזם בהם המצבה הושחתה, או במקרי הזנחה קיצוניים, אפשר לבצע שיפוץ למצבה. קבלני מצבות מציעים שירותי שיפוצים באמצעות כלים מיוחדים לליטוש וחידוש הכיתוב על המצבות. ככל שהפנייה לביצוע התיקונים הנ"ל מוקדמת יותר, עלות השיפוץ תהיה נמוכה.
האם מקובל לחדש רק את הכיתוב שעל המצבה?
האותיות שנבחרו לציין את המלל לזיכרון המת, גם הן מטשטשות עם השנים. סוגי אותיות שהודבקו יכולות ליפול ולעוות את המילה הכתובה. מכאן שבהליך חידוש של הכתב ניתן לבצע חריטה או הדבקה מחדש של האותיות. העלות של כל אות נמדדת לפי סוג החומר ממנו היא עשויה ונעה על טווח מאוד רחב של מחירים. החל מ 3 ₪ לאות לעומת 25 ₪ לאות, אם היא עשויה מברונזה ועיצובה מורכב יותר. חידוש מצבות הוא תהליך מורכב המבוסס על ניקיון וליטוש של המצבה, חידוש האותיות הכתובות, הספגת חומרי איטום על גבי האבן כדי לשמר אותה לאורך זמן. והשלב האחרון הוא שיפור סביבת המצבה על ידי הוספת נר נשמה, עבודת גינון מסביב, ריצוף אם צריך ועוד פעולות מגוונות. תהליכי שיפוץ ושימור המצבה מכבדים את זיכרון המת. עצם ההגעה של בני משפחה בימי זיכרון למצבה שאינה מתוחזקת ומוזנחת מבייש את משפחתו הקרובה של הנפטר.
לכן, ראוי לבחור חברה וותיקה המכירה את תגובת האבנים לשינויי מזג האוויר והטבע. אם אתם מעוניינים לכבד את זכרונו של היקיר שנפטר ולחדש את המצבה שלו ולו רק בשביל שתרגישו שעשיתם את שלכם, התקשרו לפגישת ייעוץ שאינה מחייבת ל 050-5469986, שי ישלח מצבות, הכתובת שלך למצבות מיוחדות.