חלקת קבר

בישראל קיים חוק המקנה קבורה חינם עבור תושבי ישראל, אשר נפטרו בישראל ומעוניינים להיקבר במקום מגוריהם (ההוצאה משולמת על ידי הביטוח הלאומי). כמו כן חוק זה חל על קבורה בארץ עבור תושב מישראל אשר נפטר במהלך שהות בחו"ל. הבאה לקבורה חינם כוללת חלקת קבר, הבאה של המנוח אל מקום החלקה, הכנה לקבורה, קבורה וניהול ההלוויה. באם בחר אדם לרכוש חלקת קבר בעודו בחיים, הדבר כרוך בתשלום. קבורה חינם אינה כוללת רכישת מצבות, כיתוב על מצבה, הדפסה של מודעות אבל, סידורי פרחים וכדומה.

רכישת חלקה בחיים

קיימת אופציה המאפשרת רכישה של חלקת קבר בחיים. אופציה זו מיושמת כיום על ידי כשליש מהאוכלוסייה (ע"פ נתוני הלמ"ס). רכישת חלקה בחיים מאפשרת בחירה בבית עלמין מועדף, גם אם ממוקם באזור השונה מאזור המגורים, ובחירה של מיקום בתוך בית העלמין. כמו כן מאפשרת רכישה מוקדמת זו לבחור את סוג הקבורה, מסורתית, אזרחית או אלטרנטיבית, בכל מקום המספק שירותי קבורה, ולאו דווקא בבית העלמין. הזמנת חלקה במעוד מועד, באם נרכשת כחלקה זוגית, עליה תוצב מצבה זוגית,  מוזילה את העלות (הנחה של כ- 20% מעלות רכישת שתי חלקות קבר נפרדות).

כמה עולה חלקת קבר

נושא עלות רכישת חלקת הקבר מראש, או בבית עלמין שאינו סגור מוסדר על ידי משרד הדתות, על פי פרמטרים המוגדרים על ידו. קיים פער במחירים שעשוי לנסוע ממקום הקבורה, המרחק מעיר הנפטר וכדומה.

סוגי טקסי קבורה

בישראל קיימת אפשרות בחירה בין כמה סוגי טקסים ומיקומי קבורה:
  • קבורה דתית – חברות קדישה: קורה דתית מסורתית בבית עלמין, הסמוך למקום מגורי הנפטר. כוללת מכלול שירותי קבורה ללא עלות, כאשר שירותים מסוימים (כמו רכישת מצבה, כיתוב על מצבה, רכישת חלקה בעוד האדם בחיים או קבורה בחלקת קבר מסוימת) דורשים תשלום.
  • קבורה אזרחית - על פי החוק קיימת אפשרות לקבורה אזרחית, החל משנת 1996. במסגרת חוק זה הוקצו מקומות קבורה ברחבי הארץ, בקיבוצים ומושבים (כפר מסריק, קיבוץ עינת, משמר השלושה ועוד) ובכמה ערים (כפר סבא, באר שבע). אלטרנטיבה זו נוצרה על מנת לאפשר לתושבי ישראל אשר אינן מעוניינים בקבורה דתית אופציה חלופית. בנוסף כיום בתי הקברות הפכו צפופים מאוד, דבר היוצר קושי בקרב יקירי הנפטר להגיע ולהתמצא בין החלקות. בתי הקברות הפרטיים לרוב מושקעים יותר, אך מחיר קבורה בהם בהתאם.
התקשרו ותאמו פגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות - מצבות אומן באבן - שי ישלח 050-5469986